wtorek, 15 lipca 2014

Miłość silniejsza niż śmierć-Danielle Steel


liczba stron:320
wydawnictwo:Książnica
rok wydania:1995
jak zdobyłam:wypożyczyłam z biblioteki

Historię "Titanica" zna chyba każdy.Właśnie na tym wydarzeniu opiera się ta książka.Statek zatonął w czasie swojego dziewiczego rejsu.Nie nam to oceniać,ale dziś wiemy ,że nie było jednoznacznego powodu katastrofy.Wpłynęło na to wiele czynników m.in.wykonanie statku z taniego metalu,za mała liczba szalup(wynikało to z chęci projektanta,aby statek wyglądał ładnie,a duża liczba szalup niszczyła design),zmiany w załodze w ostatniej chwili w wyniku czego stracono kluczyk do szafki z lornetkami ,co sprawiło ,że na mostku kapitańskim nie można było ujrzeć przeszkód znajdujących się dalej ,niż może zobaczyć to ludzkie oko,tej nocy prędkość statku była szybsza,niż powinna,dodatkowo nie było wiatru a woda była "spokojna",co wszystko utrudniało,bo nie widać było jak fale obijają się o góry lodowe.

Statek ,który miał być niezatapialny jednak takim się nie okazał.W katastrofie zginęło wiele ludzi.Dużo małżeństw zostało rozdzielonych,ponieważ do szalup wsiadali tylko kobiety i dzieci.Wiele dzieci zostało osieroconych.To właśnie ta druga sytuacja ma miejsce w "Miłość silniejsza niż śmierć".

Kate i Bertram Winfieldowie mają szóstkę dzieci. Dwudziestojednoletnią Edwinę,szesnastoletniego Filipa,czternastoletniego Georga,sześcioletnią Alexis,czteroletnią Fanny oraz dwuletniego Teddy`ego. Bertam ma własną gazetę,co sprawia,że są bogaci.

Rodzina właśnie wraca od siostry Kate wraz z narzeczonym Edwiny-Charlesem ,z którym za kilka miesięcy ma wziąć ślub.Podróżują "Titanicem".George od pierwszych chwil na pokładzie dokazuje i psoci,a Alexis początkowo jest wystraszona i płacze.Pamiętnego wieczoru 14 kwietnia miała miejsce katastrofa.Do jednej z szalup wsiadła Edwina,ze wszystkimi dziećmi oprócz Alexis,która w zamieszaniu zaginęła.Kate obiecała pozostałym dzieciom,że gdy tylko znajdzie Alexis wsiądzie z nią do szalupy.Jednak sześcioletniej dziewczynki nigdzie nie było.Nagle na dziobie jednej z szalup dojrzeli małą dziewczynkę ,niesamowicie podobną do Alexis dlatego zaprzestali poszukiwań.Byli przekonani,że to jedno z ich dzieci.Edwina także ją zobaczyła ,ale gdy ujrzała jej twarz stwierdziła,że to nie jest jej mała siostra.Martwiła się o to,czy rodzice odnajdą zgubę.

W tym samym czasie Alexis bawiła się lalką w kabinie.Powróciła po nią w czasie zamieszania,kiedy zorientowała się,że jej nie ma ,a z tą zabawką akurat nigdy się nie rozstawała .Znalazł ją przypadkowy mężczyzna,po czym w ostatniej chwili wrzucił do jednej z szalup.Chciał ocalić to jedno istnienie.W tym samym czasie Kate,ucieszona ,że jej dzieci są bezpieczne postanowiła ,że musi wypełnić przysięgę małżeńską i zginąć razem z mężem.Nie wsiadła do ostatniej szalupy,co drastycznie zmieniło życie jej dzieci...

Następnego dnia,na statku,który zabrał ze sobą ludzi z szalup lekarz obejrzał małego,kaszlącego Teddy`ego i dwa odmrożone palce Fanny.Edwina była wystraszona,bo nie mogła znaleźć ani Alexis ani rodziców.Nie potrafiła wytłumaczyć tego dzieciom,którzy cały czas o nich pytali. W którymś momencie Edwina zauważyła na pokładzie lalkę Alexis .Bała się ,ze los oszczędził lalkę ,a zabrał Alexis. Po jakimś czasie zobaczyła małą,wystraszoną Alexis w grupie dzieci.

Po powrocie do domu Edwina wraz z rodzeństwem musieli uczyć się żyć od nowa .Alexis początkowo spała tylko z Edwiną,ponieważ cała sytuacja odcisnęła się na jej psychice.Młoda kobieta musiała podjąć wiele decyzji np.w sprawie gazety ojca.Alexis często wchodziła do pokoju rodziców i przytulała się do sukienek mamy wiszących w szafie.Być może jakoś jej to pomagało...

Mijały laty.Dzieci dorastały.Filip zaczął naukę w Harvardzie,jednak gdy wybuchła I wojna światowa wewnętrznie poczuł,że musi w niej walczyć.Edwina mu ustąpiła i pozwoliła na to.Po pewnym czasie chwilę przed północą przyszedł telegram,mówiący o śmierci jej brata.Rodzina przeżywała kolejną katastrofę.

George wyraźnie nie stworzony do nauki pragnął robić filmy w Hollywood.Wyjechał tam za pozwoleniem siostry,co sprawiło ,że spełniał się zawodowo i był szczęśliwy.Rodzina często go odwiedzała.Właśnie to Hollywood doprowadziło do kolejnej katastrofy.Alexis-wówczas siedemnastoletnia dziewczyna była piękna.Zwracała uwagę mężczyzn.Postanowił wykorzystać to pewien pięćdziesięciolatek,który chciał ją uprowadzić,wziąć ślub i zaszantażować Georga,aby zatrudnił go jako aktora.Częściowo jego plan się powiódł.Po upiciu Alexis mógł zrobić z nią to,co chciał.Gdy wytrzeźwiała ściemnił ,że już wzięli ślub.Chciał ją zabrać do Europy ,co oznaczało podróż statkiem.Alexis,która od katastrofy "Titanica" bała się wsiąść na pokład jakiegokolwiek statku podczas podróży z "mężem" była wystraszona.Przyznała się dopiero lekarzowi,że jest ocalałą z "Titanica'.Od tej pory do reszty podróży dostawała zastrzyki uspokajające i cały czas spała.

W tym czasie Edwina już wiedziała,co teraz dzieje się z Alexis.Postanowiła mimo strachu płynąć po nią.Cały czas siedziała w kabinie.Bała się spojrzeć na morze.Dopiero poznany Patrick bardzo jej pomógł.Był jedyną osobą od lat,której mogła się wygadać jak bardzo kochała Charlesa i że początkowo nienawidziła matki,za to,że nie wsiadła z nimi do szalupy.

Po odnalezieniu Alexis razem wróciły do domu ,a następnie całą rodziną wybrali się do Hollywood,aby odwiedzić brata,który razem z młodą żoną właśnie wrócili z podróży poślubnej .Dodatkowo ucieszyła ich wiadomość,że ich bratowa jest w ciąży.

Jak to w takich książkach bywa-Alexis szczęśliwie się odnalazła a Edwina,która do tej pory była dla dzieci matką wreszcie zaczęła spotykać się z mężczyzną-teściem Georga.

W książce szczególnie ciekawe wydało mi się zakończenie.Było dobrze po północy ,gdy jeszcze czytałam ostatnie 30 stron,bo tak bardzo mnie wciągnęły.Ogólnie lektura bardzo mi się spodobała.Czytałam kiedyś książkę "Anioł Johnny" tej samej autorki i również bardzo mi się podobała.

Książka zalicza się do wyzwań:
"Klucznik"
"Wyzwanie biblioteczne"
"Z literą w tle"
"Czytamy powieści obyczajowe"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

"...Uczę się ciebie na pamięć ,niecierpliwymi palcami ,rozpaczliwie na pamięć..."