czwartek, 3 lipca 2014

Znaki szczególne-Paulina Wilk


liczba stron:249
wydawnictwo:wydawnictwo literackie
rok wydania:2014
jak zdobyłam:wypożyczyłam z biblioteki


„Znaki szczególne” to autobiograficzna książka pokolenia urodzonego około 1980roku .Nazwani są oni „dziećmi polskiej transformacji” .Ich życie polega od początku na ruchu ,dynamizmie .Są ostatnim pokoleniem starego systemu oraz jednocześnie pierwszym-młodego.

Paulina Wilk w swojej książce opisuje swoje pokolenie. Pisze o tym jak ich życie nagle się zmieniło .Zaczęli uczyć się rosyjskiego i nagle z dnia na dzień do szkoły przyszła nowa nauczycielka-od języka angielskiego .Są pierwszym pokoleniem ,które ma kolorowe ,przyciągające wzrok zeszyty ,tornistry i długopisy .To właśnie ci-urodzeni około roku 1980 są tak bardzo ambitni -tego uczyli ich w szkole .To właśnie oni żyją w mieszkaniach należących do banku i śpią w pościeli kupionej w Ikei .To także oni należą ,do tych ,którzy biorą w bankach duże kredyty ,często na kilkanaście lat .To w tym pokoleniu rozpowszechnił się kult ,tego ,aby jak najszybciej się usamodzielnić .Z tym wszystkim zderza pokolenie jej rodziców ,którzy budowali powoli domy ,wiele mebli dostawali ,gdy coś się popsuło naprawiali – a nie jak dziś, wyrzucali .Pisze o tym jak mamy wymieniały się ubrankami dziecięcymi .


Książka bardzo mi się spodobała, ponieważ mówi o tej najnowszej historii – a takie książki uwielbiam. Przeczytałam także wiele pamiętników z czasów wojny ,bo jest to właśnie mój ulubiony moment w historii(od 1939roku).Chciałabym mieć ją na własność i z pewnością często bym do niej zaglądała.

Książka zalicza się do wyzwań:
"Wyzwanie biblioteczne"      
"Klucznik"


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

"...Uczę się ciebie na pamięć ,niecierpliwymi palcami ,rozpaczliwie na pamięć..."