piątek, 19 września 2014

Szósta klepka-Małgorzata MusierowiczLiczba stron:188
Wydawnictwo:AkapitPress
Rok wydania:1977
Jak zdobyłam:wypożyczyłam z biblioteki

"Szósta klepka" to pierwsza część cyklu Jeżycjada.Tak jak i w innych częściach tutaj też miastem,gdzie ma miejsce akcja powieści jest Poznań.Tutaj główną bohaterką jest Cesia(Celestyna Żak).Cechuje ją ogromne kompleksy na punkcie swojej urody oraz duże poczucie humoru.

Powieść pokazuje nam także relacje dziecko-rodzic,które tutaj nie są do końca poprawne.Na barkach Celestyny Żak spoczywa wiele obowiązków.Wynika to z jej charakteru.Cesia bardzo kocha swoją rodzinę,a na dodatek uwielbia pomagać ludziom,zaś rodzina perfidnie to wykorzystuje.

Małgorzata Musierowicz w pierwszej części Jeżycjady zawarła także wątek miłosny.Celestyna zakochana jest w Brodaczu,jednak z czasem obiektem jej westchnień staje się Jerzy Hajduk.

W "Szóstej klepce" możemy ujrzeć także inne relacje na tle nauczyciel-uczeń.Celestyna jest dziewczyną oczytaną i zdolną,więc Dmuchawiec-nauczyciel języka polskiego prosi ją,aby pomogła Danusi w poprawieniu ocen.Jednak to zadanie jest prawie niewykonalne,ponieważ Danusia jest uparta,leniwa i buja w obłokach.

Celestyna Żak interesuje się medycyną.W przyszłości chce zostać lekarzem.Mimo młodego wieku bez problemu rozpoznaje u babci różyczkę.

Książka zalicza się do wyzwań:
"Wyzwanie biblioteczne"
"Czytamy powieści obyczajowe"2 komentarze:

"...Uczę się ciebie na pamięć ,niecierpliwymi palcami ,rozpaczliwie na pamięć..."